سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ax

نوشته شده توسط محمد مهدی 86/9/29:: 2:54 عصر     |     () نظر

rn-nextlevel.gif


برای علاقه مندان به عکاسی که خواستار دنبال کردن این رشته در زمینه هنری آن هستند کتاب "عکس خود را تکامل ببخش" به بازار آمد. این کتاب که مجموعه مقالات سایت "منظره درخشان" را جمع آوری کرده و همچنین مقالاتی را نیز به آن اضافه کرده است به تفصیل در مورد عکاسی هنری و نیازهای اولیه برای نگاه تخصصی به این رشته پرداخته است. نویسنده کانادایی این کتابGeorge Bar است. او در این کتاب به جنبه های تکنیکی مربوط به این گونه عکاسی نیز پراخته است ولی این کتاب،کتابی تکنیکال نیست.

 

ShowLetter.gif


شاید در نظر اول عکاسی از آسمان شب و فضا کاری پیچیده و با امکانات ویژه به نظر آید ولی کتاب"عکاسی دیجیتال فضایی: راهنمایی برای عکاسی از کیهان" قدم به قدم عکاسی در شب آموزش داده شده است تا همگان از عکاسی آسمان شب لذت ببرند. در این کتاب نحوه زوم و فوکوس از آسمان شب، زمان مناسب برای عکاسی از آسمان، چگونگی عکاسی در قالب RAW و نحوه عکاسی از خورشید، ستارگان و ماه توسط دوربین های DSLR آموزش داده شده است. نویسنده این کتاب Stefan Seip عکاسی آلمانی است.


کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط محمد مهدی 86/9/27:: 6:17 عصر     |     () نظر

پیش‌درآمد:
حتما می‌دانید که چالش‌ مهم در تهیه عکس‌های ماکرو، مساله عمق میدان است. عمق میدان در عکس‌های ماکرو بسیار اندک است. این مشکل، در بزرگنمایی‌های نزدیک به 1:1 و بزرگنمایی‌های فراتر از آن، به اوج خود می‌رسد. برای مقابله با این مشکل، مجبور به استفاده از دیافراگم‌های بسیار کوچک 16-19 و حتی در برخی موارد تا 30 خواهیم بود. اما صرفنظر از محدودیت‌های چنین دیافراگم‌هایی (نظیر مشکلات اپتیکی لنز و محدودیت نورسنجی)، گاهی حتی این دیافراگم‌ها نیز مشکل را حل نمی‌کنند. همچنین توصیه می‌شود که موضوع به موازات سطح لنز باشد تا این مشکل کمتر خودنمایی کند اما حتما تجربه کرده‌اید که در چنین مواردی کوچکترین برجستگی یا فرورفتگی در سطح موضوع، خود مشکل ساز خواهد بود.

حدود 3 سال پیش مطلبی در سایت منتشر شد (+) که به بحث در مورد رفع مشکل عمق میدان در عکس‌های ماکرو می‌پرداخت. مطلب حاضر را می‌توان به نوعی ادامه آن مقاله در نظر گرفت.


راه حل:
راه‌حل قطعی این مساله، استفاده از چندعکس و ترکیب آنهاست. اما در عمل، این کار به آسانی گفتن آن نیست. روش معمول، استفاده از چند لایه در Ps و ادغام با استفاده از ماسک است. این روش هم سخت است هم وقت گیر و هم غیردقیق.

راه حل جایگزین:
نرم‌افزارهای مفیدی در این زمینه وجود دارند که استفاده از آن‌ها منجر به نتایج دقیق و سریعی می‌گردد.

روش کار:

الف- تهیه عکس
برای تهیه عکس‌ها نکات زیر را در نظر داشته باشید:

- استفاده از سه‌پایه محکم، دکلانشور (یا remote و یا Self-timer) الزامی است. استفاده از قفل آینه می‌تواند بسیار مفید باشد.
- نورسنجی به صورت دستی تنظیم شود. دیافراگم را در حدی که شرایط نور و وضعیت اپتیک لنز اجازه می‌دهد، کوچک انتخاب کنید.
- فوکوس:
همانگونه که حدس زده‌اید در این روش عکس‌های مختلف را طوری تهیه می‌‌کنیم که در هر یک قسمتی از موضوع در فوکوس باشد. بنابراین به نظر می‌رسد که باید با فوکوس دستی چند عکس با فواصل فوکوس مختلف، از موضوع تهیه کنیم. اما یک نکته در این میان وجود دارد: در عکاسی ماکرو با فرض ثابت بودن دوربین و موضوع، تفاوت فاصله فوکوس بر مقدار بزرگ‌نمایی موثر است. این مساله بخصوص وقتی موضوع خیلی به لنز نزدیک باشد کاملا واضح است. به عبارت دیگر با این روش چند عکس خواهید داشت که در آنها اندازه موضوع متفاوت خواهد بود. همچنین میدان دید نیز ممکن است در عکسهای متوالی، تفاوت داشته باشند. هرچند برخی نرم‌افزارها قادرند با تغییر اندازه عکس‌ها و سایر اصلاحات هندسی بر این مشکل غلبه کنند. اما توصیه می‌شود که:

×× برای عکاسی ماکرو با بزرگنمایی‌های کمتر از 1:1، می‌توان دوربین و موضوع را ثابت نگه‌داشت و با فوکوس دستی، چند عکس با فواصل فوکوس مختلف تهیه کرد.
×× اما برای بزرگنمایی‌های 1:1 و بیش از آن، بهتر است فوکوس را قفل کرد و دوربین را حرکت داد تا چند عکس تهیه کرد که در هر یک قسمتی از موضوع در فوکوس باشد. این روش را احتمالا قبلا هم تجربه کرده‌اید: وقتی که بخواهید با یک بزرگنمایی مشخص عکس ماکرو تهیه کنید، فوکوس را بر آن مقدار قرار می‌دهید و دوربین را آنقدر به جسم نزدیک می‌کنید تا فوکوس برقرار شود. برای تهیه چند عکس اما کار با این روش کمی مشکل خواهد بود و برای نتیجه قابل قبول، شاید به ریل‌های فوکوس ماکرو نیاز داشته باشید.
rail.jpg

- تعداد عکس: بستگی به موضوع و نیز بزرگنمایی دارد. اما حداقل 4-6 عکس برای نتایج قابل قبول لازم است.
- فرمت: RAW ارجح است چون می‌توانید براحتی عکس‌ها را از لحاظ نور سینک کنید. برخی نرم‌افزارهای ترکیب کننده، فرمت RAW دوربینهای مختلف را می‌شناسند. در مورد بقیه باید ابتدا خروجی JPEG بگیرید.

ب) نرم‌افزار:
دو نرم‌افزار معروف برای ترکیب عکسهای ماکرو وجود دارند. اولی ابزاری رایگان به‌نام Combine Z5 است(+) و دومی Helicon Focus که غیر رایگان است اما می‌توانید تا 30 روز بدون محدودیت از آن استفاده نمایید(+).
نرم‌افزار Combine Z5 علیرغم رایگان بودن بسیار قوی است و کاربردهای دیگری غیر از افزایش عمق میدان در عکسهای ماکرو، نیز دارد. مانند ترکیب عکسها برای کاهش نویز (که این روش را در فتوشاپ قبلا توضیح داده‌ایم +)، ترکیب عکسها برای ساخت تصاویر HDR، ترکیب عکسها برای ساخت نقشه‌های چند لایه‌ جغرافیایی، ساخت Time-lapse photography (+) و ...
کار با عکسهای ماکرو در نسخه های اولیه این ابزار کمی دشوار بود و نیاز به آشنایی با انواع الگوریتمهای ترکیب داشت اما در نسخه های جدید، قسمتی مجزا برای همین منظور وجود دارد که تنظیمات پیش‌فرض نرم‌افزار منجر به نتایج خوبی می‌شود. در صورتی که عکسها، تفاوت بزرگنمایی با میدان دید داشته باشند، باید به طور دستی این مساله را به نرم‌افزار بفهمانید.
نرم‌افزار Helicon Focus رابط کاربری ساده‌تری دارد. این نرم‌افزار فایلهای RAW را می‌شناسد و نیز قادر است که برخی مشکلات عکسها را به طور خودکار اصلاح کند. تغییر اندازه و سایر اصلاحات لازم برای تطابق عکس‌ها را نیز اعمال می‌کند. همچنین پس از ترکیب، امکانات مناسبی جهت رتوش و نیز نوع ترکیب و مناطق ترکیب عکسها دارد.

برای آزمایش این مساله، موضوعی را انتخاب کردم که (همانگونه که در عکس‌های زیر دیده‌ می‌شود)، به صورت زاویه دار نسبت به دوربین قرار گرفته باشد. دیافراگم16 ، ایزو 400 و فلاش جدا از دوربین بود. دوربین و موضوع ثابت، و فوکوس به صورت دستی روی قسمتهای مختلف انجام شد. تعداد عکس‌های تهیه شده 9 عدد و میزان بزرگنمایی از 1:1.3 تا 1:1.8 در عکس‌های متوالی متغیر بود.
FSCsheet-s.jpg

اندازه بزرگتر

اگر دقت کنید، مشخص می‌شود که با تغییر فاصله فوکوس، میزان بزرگنمایی و نیز میدان دید تفاوت قابل ملاحظه‌ای نموده است.
---------------------------
عکسها را وارد نرم‌افزار Helicon focus کرده و ادغام با استفاده از تنظیمات پیش‌فرض انجام شد:
helicon_s.jpg

اندازه بزرگتر

همانگونه که دیده می‌شود، نرم‌افزار بخوبی توانسته است بر مشکل عمق میدان غلبه کند، به گونه‌ای که من توانستم با دیافراگم 16 از سوژه ای که به صورت زاویه دار قرار گرفته بود، عکسی با عمق میدان مناسب تهیه کنم. اگر دقت کنید حتی چین و شکن های روی برگ هم همگی در فوکوس کامل قرار دارند، چیزی که در عکس‌های ماکرو با این بزرگنمایی تقریبا غیر ممکن است.
----------------------------------
تنظیمات پیش‌فرض نرم افزار Z5 برای این آزمایش نتیجه خوبی نداد. یا بهتر بگویم بعلت تفاوت اندازه و میدان دید در عکسهای مختلف، با ایجاد آثار جانبی همراه بود. بالطبع مجیور به استفاده از تنظیمات دستی شدم تا به نرم‌افزار بفهمانم که موضوع در عکس‌های متوالی چه وضعیتی دارد:
z52_s.jpg

همانگونه که مشاهده می‌شود نتیجه کار تقریبا در هر دو ابزار خوب وقابل قبول است.

هردو نرم‌افزار خروجی با کیفیت خوب تولید می‌کنند. کار با Combine Z5 کمی مشکل‌تر است و براحتی نمی‌توان تاثیر تغییر پارامترهای متفاوت را بر نتیجه کار مشاهده کرد. فرمت RAW را نمی‌شناسد. اما مزیت بزرگش رایگان بودن است.
کار با Helicon Focus راحت‌تر است و سرعتش هم بیشتر است اما این نرم‌افزار رایگان نیست و فقط 30 روز می‌توانید از آن استفاده کنید. اصلاح اندازه و میدان دید عکس‌ها را نیز به طور خودکار انجام می دهد.

مزیت استفاده از این ابزارها بجای روش ادغام لایه‌ها در فتوشاپ سرعت، سهولت و دقت کار است. چرا که این ابزارها به طور خودکار بسیاری از اصلاحات لازم را بر عکسها اعمال می‌کنند (+).

ج) نرم‌افزار‌های دیگر:
یکی از نرم‌افزارهای جالب دیگر که قادر به این فرآیند می‌باشد، Photo acute نام دارد(+). این نرم‌افزار اما بیشتر شهرتش بخاطر توانایی ترکیب چند عکس و تولید یک عکس با رزولوشن بالاتر می باشد. می‌توانید این نرم‌افزار را نیز با نسخه آزمایشی‌اش امتحان کنید.

د) ویژگی Live-view و کاربردش در روش ترکیب عکس های ماکرو
مهمترین و مشکل ترین قسمت در فرآیند کار تنظیم دقیق فوکوس است. کاری که در برخی عکسهای ماکرو گاه بسیار مشکل و حتی شاید غیر ممکن باشد.

در بسیاری از دوربینهای SLR جدید ویژگی Live View وجود دارد. با کمک این مشخصه می توان بجای ویزور از LCD دوربین برای ماکروگرافی استفاده کرد که کار تنظیم فوکوس را راحت می‌کند.
از آن بهتر، می‌توان با اتصال این دوربین‌ها را به کامپیوتر و استفاده از نرم‌افزار مخصوص، فوکوس را از روی صفحه مانیتور کامپیوتر تنظیم نمود که حداکثر دقت کار را به ارمغان می‌آورد.

شرکت BreezeSystem برای دوربینهای Canon مجهز به Live View (یعنی 40D ، 1D MKIII و 1Ds MKIII) نرم‌افزاری به نام DSLR Remote Pro ارائه کرده است که علاوه بر تنظیم فوکوس، حتی می توان با استفاده از یک روند تهیه چند عکس را کاملا به طور خودکار اجرا نمود. یعنی دوربین به طور خودکار با فواصل خاصی که برایش تعیین می‌کنید، فواصل فوکوس را تغییر داده و عکس می‌گیرد(+)


برای دوربین‌های نیکون مجهز به live view یعنی Nikon D3 و Nikon D300 نیز با استفاده از نرم‌افزار Camera Control Pro 2.0 می‌توان فوکوس را در مانیتور تنظیم نمود و عکس‌های پیاپی را برای ماکروگرافی تهیه کرد. (+)

live_focus.jpg

در نمای فوق، قابلیت تنظیم فوکوس از طریق نرم‌افزار و LiveView دیده می‌شود.

تجربیات و نظرات خود را درباره این مطلب، از طریق darkroom at akkasee.com با ما در میان بگذارید.

http://www.akkasee.com/darkroom/#11974


کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط محمد مهدی 86/9/27:: 6:14 عصر     |     () نظر


Lensbaby پنجمین دوره مسابقه عکس را برگزار می کند. موضوع مسابقه عکس های خلاقانه ای است که با لنزهای Lensbaby گرفته شده باشد. مهلت ارسال آثار تا دسامبر 2007 است. برندگان مسابقه یک سه پایه مانفرتو 718B و یک سال اشتراک مجله Popphoto را جایزه خواهد گرفت. اسامی برندگان در تاریخ 21 دسامبر اعلام خواهند شد.

Babylens.gif


کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط محمد مهدی 86/9/27:: 6:3 عصر     |     () نظر
بالاخره مشخص شد

D300 Nikon

بهترین دوربین سال 2007 نیکون دی 300

با وجود اینکه حدس بنده کنون 40 دی بود

به تمامی نیکونی ها مخصوصا دی 300 های عزیز

تبریک عرض مینمایم

کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط محمد مهدی 86/9/22:: 2:11 صبح     |     () نظر

ms.jpg

مایکروسافت چند ابزار برای عکاسی دیجیتال دارد که برخی از آن‌ها بسیار مفید هستند. این ابزارها رایگان هستند اما برای دریافت بعضی از آنها نیاز به ویندوز اصل است.


Microsoft Photo Info
این ابزار امکان ویرایش اطلاعات Metadata را در محیط ویندوز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. پس از نصب، کافیست با کلیک راست روی فایل عکس و انتخاب گزینه Photo info صفحه مربوطه را فراخوانی کرد و به ویرایش متادیتا پرداخت.
-امکان ویرایش گروهی متادیتا در تعداد زیادی از فایلها وجود دارد.
- از IPTC در متادیتا پشتیبانی می‌کند.
- امکان اضافه نمودن فیلدهای خاص به متادیتا وجود دارد.
- از فایلهای RAW پشتیبانی می‌کند.
-امکان ذخیره و فراخوانی متادیتا وجود دارد.
- و از همه مهمتر و مفیدتر، نمایش Hover tip متادیتا عکسها، با بردن نشانگر ماوس بر روی فایلها (شکل زیر)

photoInfo.jpg

نصب این ابزار توصیه می‌شود.
دریافت Microsoft Photo info


Microsoft Color Control Panel Applet for Windows XP
این ابزار درواقع برای مدیریت رنگ Color Management، یک مرکز کنترل به ویندوز می‌افزاید. با این ابزار می‌توان:
- پروفایلهای ICC را نصب یا حذف کرد.
- پروفایلهای مختلف را به صورت گراف رنگی مقایسه کرد.
- پروفایلهای مختلف را به دستگاههای مختلف نسبت داد.
- می‌توان Gamut دستگاههای مختلف را به راحتی تنظیم کرد.
با این ابزار مثلا می‌توان به راحتی یک پروفایل برای مانیتور و یک پروفایل برای دستگاه پروجکشن تعریف کرد و در هر دو محیط خروجی رنگ مناسب داشت.
دریافت Microsoft Color Control Panel Applet for Windows XP


Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer
با این ابزار می‌توان در محیط ویندوز تامبنیل‌ فایل‌های RAW را دید و با Viewer ویندوز این فایلها را مشاهده کرد.
دریافت Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer


Sync Toy
کپی گرفتن و بک‌آپ گرفتن گاهی نیاز به مقایسه فولدرهای مبدا و مقصد از لحاظ محتوا دارد، کاری که در محیط ویندوز مشکل است (کاربران قدیمی کامپیوتر، ابزار مفید Norton Commander=NC را بیاد میاورند که در این زمینه ها چقدر مفید بود. یادش بخیر!)
این ابزار Sync Toy در این زمینه بسیار مفید است. براحتی می‌توان محتویات دو فولدر را با شرایط مختلف سینک کرد.
دریافت Sync Toy


HD Photo Plug-in for Adobe Photoshop
شاید نام فرمت جدید فایلی HD Photo را شنیده باشید. این فرمت جدید، تلاشی است برای رفع محدودیت‌های موجود در فرمت JPEG . یعنی کیفیت بالاتر در یک فایل فشرده. این فرمت جدید که از فضای رنگی جدید به نام scRGB استفاده می‌کند، قابلیت نمایش محدوده دینامیکی وسیعتر در یک Gamut رنگی وسیعتر را داراست. نام دیگر این فرمت Windows Media Photo است.
در مورد این فرمت و مشخصاتش بزودی مطالبی خواهم نوشت.
برای استفاده از این فرمت در فتوشاپ، می‌توانید این افزودنی را نصب کنید.
دریافتHD Photo Plug-in for Adobe® Photoshop® Software


Windows Imaging Component
این ابزار در واقع پلی است بین فرمتهای مورد پشتیبانی در ویندوز( شامل RAW) و سایر ابزارها و نرم‌افزارها. با نصب این افزودنی، سایر نرم‌افزارهایی که بتوانند با این افزودنی ارتباط برقرار کنند، قادر خواهند بود تمام فرمتهای مورد پشتیبانی در ویندوز را بخوانند و بنویسند.
دریافت Windows Imaging Component


Microsoft Photo Story
با این ابزار می توان به راحتی در محیط ویندوز به ساخت نمایش‌های اسلایدی پرداخت.
دریافت Microsoft Photo Story


کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط محمد مهدی 86/9/22:: 2:6 صبح     |     () نظر

br.jpg

قبلا بارها تاکید کرده بودیم که برای اصلاح روشنایی و کنتراست عکس‌ها، از کنترل Brightness/Contrast استفاده نکنید چون این کنترل بر خلاف Level و Curve به صورت خطی بر روی تمام پیکسلها تاثبر می‌گذارد. و نتیجه این فرآیند اصلا مناسب نیست.

اما در Ps CS3 اوضاع متفاوت شده است. چرا که در این نسخه جدید فتوشاپ، این کنترل مانند level/curve بر روی عکس تاثیر می‌گذارد. یعنی بر روی نقاطی که بیشتر نیازمند هستند، تاثیر بیشتری دارد. و نتیجه کار هم کاملا با سیستم قبلی متفاوت است.

br_cn.jpg
عکس اولیه ( جواهرده- زمستان 85)
-----------


br-old.jpg
افزایش روشنایی با روش قدیمی
------------

br-new.jpg
افزایش روشنایی با روش جدید
-------------

cn-old.jpg
افزایش کنتراست با روش قدیمی
-------------


cn-new.jpg
افزایش کنتراست با روش جدید
--------------


میزان تغییر در کنترل ها یکسان است اما همانگونه که از عکس‌ها مشخص است، نوع تاثیر در کنترلهای جدید کاملا متفاوت است. هیستوگرام در اصلاح روشنایی نشان می دهد که کنترل قدیمی کل محدوده تونال را جابجا می‌نمود. اما در روش جدید جابجایی تونال ببشتر در تونهای میانی است. در مورد کنتراست نیز اصلاح بر تونهای میانی تاکید دارد. این نوع اصلاح دقیقا همان روشی است که موقع اصلاح محدوده تونال در level/curve و یا در پردازش فایلهای RAW در ACR و Lightroom بکار می‌بریم.

اما برای اینکه نوع رفتار این کنترل را ماتتد کنترل قدیمی نمایید، باید گزینه Use Legacy را انتخاب کنید.


کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط محمد مهدی 86/9/22:: 2:4 صبح     |     () نظر
من یک مموری 2 یا 4 گیگ می خوام
سرعت بالا تر از 120x
تمیز و سالم
مارک های با پدرمادر
تماس 55436165
مدل CF
محمد مهدی

کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط محمد مهدی 86/9/21:: 2:27 صبح     |     () نظر
یک عدد مموری 2 گیگ از شرکتtranscend با گارانتی مادام العمر به فروش می رسد
البطه با 2 گیگ همین شرکت نیز مامله می شود
سرعت 150x
4 ماه کار کرد
قیمت خرید 42 هزار
تمیز تمیز
قیمت پایه 35 هزار
با همه هم راه میام
فقط سریع

کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط محمد مهدی 86/9/21:: 2:27 صبح     |     () نظر
سلام
من نیاز فوری به پولدارم به همین خاطر یکی دوربین منو بخره
قیمت 430~420 مقطوع
4 ماه کار کرد
تمیز تمیز در حد نو
4.5 هزار شات
تقریبا 10 بار شارژ
تجهیزات کامل
بدون مموری
تماس با 55436165
محمدمهدی محمدی

کلمات کلیدی:

نوشته شده توسط محمد مهدی 86/9/21:: 2:26 صبح     |     () نظر
   1   2      >